Oddział zerowy
   Przedszkole
   Historia
   Patron szkoły
   Pracownicy szkoły
   Wychowawcy klas
   Konsultacje
   Samorząd uczniowski
   Konkursy
   Programy
   Adopcja Serca
   Koło Teatralne
   AndInO
   Gazetka szkolna
   Pedagog
   Biblioteka
   Świetlica szkolna
   Pielęgniarka
   System oceniania
   Archiwum
   Kontakt
Linki dla rodzicówLinki dla uczniówLinki dla nauczycieli


Przedszkolne tradycje - kiszenie kapusty


"Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec, to ci było szatkowanie!"

Strofy znanej od lat przedszkolnej piosenki stały się inspiracją do kultywowania przedszkolnej tradycji, jaką jest z pewnością "Kiszenie kapusty".

30 października 2013r. w Zagórnickim Przedszkolu dzieci wraz z wychowawczynią oraz zaproszonym gościem – panią dyrektor Agatą Sztuką "przygotowywały się do zimy".
W czasie zajęć pani Agnieszka zapoznała dzieci z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dzieci dowiedziały się iż, kiszona kapusta, oprócz walorów smakowych, jest cennym źródłem wielu witamin.
W pierwszej części dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę – oglądały starą szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem.
W drugiej części zajęć "Biedroneczki" zapoznały się z etapami kiszenia kapusty oraz z przyprawami niezbędnymi do jej zakiszenia (tj. liść laurowy, koperek, ziele angielskie oraz sól). Następnie w fartuszkach przygotowani do działań, przedszkolaki w mig zabrały się do pracy. Poszatkowaną wcześniej kapustę wrzucały do przygotowanego w tym celu słoika a także marchew i przyprawy. Oczywiście każdą warstwę posypywały solą. Należy wspomnieć, że dzieciaki nie zapominały o jej dokładnym ugnieceniu w słoiku tak, aż kapusta puściła sok. Z kolei słój z kapustą został ozdobiony krepiną i umieszony w kąciku przyrody, gdzie dzieci będą mogły obserwować proces fermentacji.
Za około 2 tygodnie sprawdzimy, jak smakuje nasza kiszona kapusta!

Po skończonej pracy wszyscy otrzymaliśmy medale "Jestem mistrzem w kiszeniu kapusty", oceniając w ten sposób nasz trud i zaangażowanie na zajęciach.

ZOBACZ ZDJĘCIA!!!





                                                                Opracowała mgr Agnieszka Susfał





                               Powrót



Ostatnia modyfikacja strony: 23-03-2014


kontakt z administratorem