Oddział zerowy
   Przedszkole
   Historia
   Patron szkoły
   Pracownicy szkoły
   Wychowawcy klas
   Konsultacje
   Samorząd uczniowski
   Konkursy
   Programy
   Adopcja Serca
   Koło Teatralne
   AndInO
   Gazetka szkolna
   Pedagog
   Biblioteka
   Świetlica szkolna
   Pielęgniarka
   System oceniania
   Archiwum
   Kontakt
Linki dla rodzicówLinki dla uczniówLinki dla nauczycieli


DROGA KRZYŻOWA NA GROŃ MIŁOSIERDZIA


Ponad leżącą w dolinę wsią Zagórnika, liczącą 2 tys. mieszkańców, wznosi się wzgórze
o wysokości 492m n.p.m. Na szczyt wiedzie ścieżka wśród łanów zbóż. Przy ścieżce wyłania się
1 Kapliczka Drogi Krzyżowej, której końcowym etapem jest kaplica i krzyż na wzgórzu.


Obiekt w całości murowany, wspaniale wkomponowany został w naturę w taki sposób, aby niczego nie zmieniac w jego otoczeniu. Wzdłóż ścieżki wędrują uczestnicy rekolekcji; klerycy z seminarium duchownego w Krakowie i zaproszeni uczestnicy z Andrychowa, z chrześcijańskiego stowarzyszenia "Totus".O tym jak budowano sanktuarium opowiada na szczycie jego budowniczy, pan Henryk Rajda (od 20 lat mieszkaniec Zagórnika). - Jak wielu innych, włączyłem się w tę budowę, którą zapoczątkował ks. Jan Nowak. W dużej mierze powstała w czynie społecznym. Na przykład górną częśc krzyża pracownicy „Chemobudowy – Dwory” w Oświęcimiu wykonali społecznie. Spośród wielu zagónickich parafian w budowę byli najbardziej zaangażowani Paweł Nowak i Roman Prystacki. Sanktuarium miejscowi nazywają "Małą Kalwarią", położoną 4,5 km. od Andrychowa i 15 km. od Wadowic. Idąc ze Wzgórza Miłosierdzia przez okoliczne lasy grzbietem wzgórz dojdziemy w godzinę na górę Gancarz, w 2 godziny do schroniska Leskowiec i na Groń Jana Pawła II. W chwili śmierci Jana Pawła II wkopaliśmy na szczycie sadzonki sosen. Sanktuarium przynależy do parafii św. Bartłomieja w Zagórniku. Wzgórzem opiekują się wszyscy mieszkańcy Zagórnika, którzy uczestniczą w życiu religijnym i liturgicznym parafii - opowiada pan Henryk Rajda. Krzyż i Droga Krzyżowa powstały na działkach rodziny Nowaków i Marków, które ofiarowały tę ziemię pod sanktuarium. Pierwsze prace rozpoczęto w Jubileuszowym roku 2000, aby w kolejnych latach kontunuowac kolejne jej etapy.



Historia powstania drogi krzyżowej na Groniu Miłosierdzia w Zagórniku

Od sierpnia do 28 października trwała budowa dolnej części krzyża. W tym czasie górna część była wykonywana przez pracowników Chemoservis - Dwory w Oświęcimiu pod dyrekcją mgr inż. Jana Wojtarowicza i konstruktora inż. Jana Kozieła.

Krzyż i droga krzyżowa powstały na działkach rodziny Nowaków i Miarków. Uczestnicząc
w drodze krzyżowej korzystamy też z życzliwości sąsiadów zwłaszcza Płonków i Kresków.

Natomiast w ostatni dzień Roku Jubileuszowego /2000/ dokonano poświęcenia tablicy, na której widnieje następujący napis:

"Na chwałę Boga w Trójcy Jedynego, w Roku Wielkiego Jubileuszu Wcielenia Syna Bożego, w Millennium Kościoła Krakowskiego, w dwudziestym drugim roku pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, dziewiątym roku pasterzowania w diecezji Bielsko - Żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego, w pięćsetną rocznicę powstania wioski Zagórnik, w osiemnastym roku istnienia parafii, ten Krzyż został wzniesiony jako świadectwo wiary dla przyszłych pokoleń".

Na wzgórzu wybudowano stacje Drogi krzyżowej,które 15 września 2001 roku zostały poświęcone przez ks. prof. Edwarda Stańka. Od momentu poświęcenia odprawiano Drogę krzyżową w każdą trzecią niedzielę miesiąca oraz we wszystkie piątki Wielkiego Postu.

4 października 2002 roku bp Tadeusz Rakoczy dokonał poświęcenia kaplicy Miłosierdzia Bożego przy Krzyżu Jubileuszowym oraz krypty Groby Pańskiego. Ks. biskup zachęcił do budowy Domu Seniora. Od tego momentu każdego 16 dnia miesiąca odbywały się spotkania starszych osób w kościele na mszy świętej i w Domu Parafialnym.

12 października 2003 roku ówczesny rektor krakowskiego seminarium duchownego ks. Józef Guzdek (obecnie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej) poświęcił różańcowe tajemnice światła.

Ks. Jan Nowak wręczył Ojcu Świętemu album pt. Krzyż Jubileuszowy Ziemi Wadowickiej,
w którym zawarta była historia powstania Krzyża i kultu religijnego związanego z tym miejscem.

Papież udzielił błogosławieństwa wszystkim fundatorom i budowniczym Krzyża Ziemi Wadowickiej. 8 stycznia 2001 roku otrzymali oni papieskie błogosławieństwo.

Ze Wzgórzem związane jest jeszcze jedno wydarzenie. Jest nim wymurowanie 9 listopada 2003 roku tablicy pamiątkowej rodziny Herzogów, bohaterów, "którzy z Zagórnika poszli do Legionów Polskich i Polsce swe życie poświęcili". Zginęli podczas I i II wojny światowej, a dwóch z członków tej rodziny - oficerów Wojska Polskiego zostało zamordowanych w Charkowie i Katyniu. Od tego momentu Krzyż Jubileuszowy stał się Krzyżem Niepodległości.


Krzyż i Droga krzyżowa ściśle związane są z domem rekolekcyjnym, gdzie od 1985 roku odbywały się rekolekcje oazowe, podczas których organizowano Drogę krzyżową, która wiodła na to wzgórze. Dlatego ten krzyż posiada już 20 lat swojej historii.

Co najważniejsze, ma on swoją głęboką wymowę. Nawiązuje on do trzech orędzi, które wygłosił Jan Paweł II. Pierwsze z nich, które zostało wygłoszone w Kalwarii w 1979 roku, mówi o modlitwie. Owocem tego orędzia jest dom rekolekcyjny i odbywające się w nim rekolekcje, jak również Wspólnota Czcicieli Miłosierdzia Bożego (wcześniej Wspólnota Krzyża Jubileuszowego, Wspólnota Miłosierdzia), nazwana obecnie Wspólnotą Jana Pawła II.



Zagórnik

1. Jest Zagórnik miejsce ciche,
gdzie powracać człowiek chce.
Gdzie Bóg z wysokości krzyża,
miłosierdzie ludziom śle.
Niesie sercu błogi spokój,
ukojenie kiedy ból...
Tu zatoka cicha lasu
drży bez słów.

Ref. Ta ziemia błogosławiona,
a nad nią góruje krzyż,
by wszystkie serca unosić
do Boga do nieba w zwyż.

2. Tutaj Matka miłosierna,
błogosławi ręką swą.
Wielki papież się uśmiecha
z okna gdzie jest Ojca dom.
Tutaj święci i anieli
Wciąż za nami modlą się...
Cały kościół łączy się
W modlitwie tej.


Pieśń śpiewana podczas odprawiania drogi
krzyżowej na Groniu Miłosierdzia


Fundatorzy stacji Drogi krzyżowej


1 stacja - Helena i Józef Nowak, Franciszek i Sabina Miarka.
2 stacja - Maria i Andrzej Oboza.
3 stacja - Kazimierz Stuglik.
4 stacja - Stefania Pindel.
5 stacja - W. Lachendro, P. Nowak, B. Matejko, L.Cisło, K. Fujawa, M. Mrawczyński, S. Płonka,
E. Miarka, P. Karkoszka, K. Szwed, F.Nowak, K. Mikuła.
6 stacja - Ewa, Henryk, Agnieszka, Monika, Szymon Rajda.
7 stacja - Anna Bernadetta, Łukasz, Michał i Paweł Nowak.
8 stacja - Róże mężczyzn i kobiet.
9 stacja - Teresa i Tadeusz Prystacki, Wojciech Młocek.
10 stacja - Maria, Wiesław Wcisło, Wanda Lach.
11 stacja - Neoprezbiterzy 2001 ks. Rektor Edward Staniek i grupy modlitewne.
12 stacja - Józefa i Wiesław Miarka.
13 stacja - Wspólnota Wieczernika.




                                Powrót






Ostatnia modyfikacja strony: 23-03-2014


kontakt z administratorem