Oddział zerowy
   Przedszkole
   Historia
   Patron szkoły
   Pracownicy szkoły
   Wychowawcy klas
   Konsultacje
   Samorząd uczniowski
   Konkursy
   Programy
       Edukacja ekologiczna
       Edukacja regionalna
       Edukacja
      turystyczno - regionalna

   Adopcja Serca
   Koło Teatralne
   AndInO
   Gazetka szkolna
   Pedagog
   Biblioteka
   Świetlica szkolna
   Pielęgniarka
   System oceniania
   Archiwum
   Kontakt
Linki dla rodzicówLinki dla uczniówLinki dla nauczycieli


Program Edukacji Regionalno - Turystycznej
w Gimnazjum


"Każda mała ojczyzna i każdy region mają swoją oryginalną historię, tradycję i duszę. Wiedza i świadomość pochodzenia z danej ziemi budzi w człowieku dumę i miłość do miejsca swych urodzin."

Od 2007 roku realizowany jest w naszej szkole program edukacji regionalno - turystycznej dla klas I - III gimnazjum opracowany przez mgr Marzenę Michniewicz - Bąk i mgr Władysławę Malczyk.

Program jest kontynuacją działań zaproponowanych na I etapie kształcenia zintegrowanego oraz działań w ramach ścieżek edukacyjnych.

Począwszy od II etapu wprowadza się ścieżki edukacyjne, których realizację zapewniają wszyscy nauczyciele, włączając do programów przedmiotów odpowiednie treści danej ścieżki /PP str. 11/.

Zadania wyznaczane przez program edukacji regionalno - turystycznej są realizowane także
w czasie modułowych kilkugodzinnych zajęć kół i organizacji.

Program pozwala uczniom na stopniowe budowanie własnego obrazu świata i siebie w nim oraz budowanie systemu pojęć wiedzy o otaczającej rzeczywistości.

Zawarte w programie rozwiązania metodyczne wynikają z jednej strony z zadań i treści opracowywanych na zajęciach dydaktycznych w szkole, z drugiej strony propozycje rozwiązań organizacyjnych mogą być źródłem inspiracji do różnorodnych działań w środowisku ucznia.

Przybliżenie uczniom gimnazjum znajomości własnego regionu w aspekcie różnorodności środowiska naturalnego wdraża ich w pożądany społecznie system wartości.

Program uwzględnia stopniowe, planowe poznanie wiedzy o regionie zamieszkania ucznia rozpoczynając od miejscowości gdzie znajduje się szkoła, po granice województwa z wyróżnieniem cech decydujących o odmienności środowiska geograficzno – przyrodniczego, historyczno - kulturowego oraz obejmuje prowadzenie badań w rejonie zamieszkania. Stawia też uczniów
w sytuacjach wymagających oceny rzeczy i zjawisk w różnych aspektach. Uczy rejestrowania obserwacji, zestawiania wyników, prowadzenia ich analizy, wnioskowania i planowania zmian.

Zawiera uszczegółowione zagadnienia programowe w zakresie treści, rodzaju działań, kształtowanych postaw, przekonań i umiejętności, jakie powinien opanować uczeń.

Realizacja treści programowych wymaga odmiennej od klasowo – lekcyjnej organizacji zajęć. Określają ją proponowane tu metody i formy pracy umożliwiające nabycie potrzebnych doświadczeń i nawyków oraz przyswojenie przez uczniów technik badawczych.

W takich warunkach nauczyciel i uczniowie będą kształtować postawę dialogu i przyczyniać się do tworzenie klimatu zaufania i radości ze wspólnego przebywania.


WYCIECZKI

Wycieczka szlakiem Jana Pawła II

Warsztaty w Izbie Regionalnej w Andrychowie



PROJEKTY

Szlakiem Jana Pawła II - Wielkiego Polaka

Historia drogi krzyżowej

PRZEWODNIK -
opracowany przez uczennice kl.VIb:
Patrycję Gondko, Monikę Rokowską, Justynę Homel i Agnieszkę Płonka

mój Zagórnik


LEGENDY

Legenda o zbójniczce

Legenda o Kobylej Głowie



Spotkania z ciekawymi ludźmi






Ostatnia modyfikacja strony: 23-03-2014


kontakt z administratorem