Oddział zerowy
   Przedszkole
   Historia
   Patron szkoły
   Pracownicy szkoły
   Wychowawcy klas
   Konsultacje
   Samorząd uczniowski
   Konkursy
   Programy
   Adopcja Serca
   Koło Teatralne
   AndInO
   Gazetka szkolna
   Pedagog
   Biblioteka
   Świetlica szkolna
   Pielęgniarka
   System oceniania
   Archiwum
   Kontakt
Linki dla rodzicówLinki dla uczniówLinki dla nauczycieli



numer 36

Gazetka Szkolna "Spoko"

SPOKO 31.JPG

Powstanie styczniowe

Jesienią 1861 r. społeczeństwo Królestwa Polskiego było podzielone w zasadzie na dwa stronnictwa. "Czerwoni" kierowani przez Andrzeja Zamoyskiego byli zwolennikami pracy organicznej i liczyli na pomoc mocarstw: Anglii i Francji. Przeciwstawiał im się zwolennik ugody z caratem Aleksander Wielopolski, który chcąc zahamować przygotowania powstańcze ogłosił przymusowy pobór do wojska. Dało to sygnał do przyśpieszonego wybuchu powstania, które proklamował Rząd Narodowy jednocześnie z dekretami uwłaszczeniowymi dla chłopców. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863r. Nieliczne, słabo uzbrojone i wyposażone wojska powstańcze mogły podjąć, z wielokrotnie liczniejszym i lepiej uzbrojonym wrogiem, tylko walkę partyzancką. Nie udało im się wyzwolić żadnego większego obszaru, ale stworzono konspiracyjne podziemne państwo polskie. Działa poczta, policja, sądownictwo i służby skarbowe. Było to największe osiągnięcie władz powstańczych, ponieważ sporadyczne sukcesy militarne nie mogły przynieść zwycięstwa. Miażdżąca przewaga wojsk rosyjskich (340tys.) nad oddziałami powstańczymi (30tys.) musiała doprowadzić do klęski. Jednak umocniło ono również świadomość narodową wszystkich warstw społecznych, co zapoczątkowało kształtowanie się nowoczesnego narodu polskiego

Powitaliśmy Nowy Rok.

Choć z astronomicznego punktu widzenia sylwestrowa północ nie ma żadnego znaczenia. niewątpliwie dobra okazja do spojrzenia, co ciekawego czeka nas podczas kolejnego okrążenia wokół Słońca.

Rok 2006 w naszej strefie czasowej jest dłuższy od poprzedniego o sekundę. 1 stycznia o godzinie 1 zegary cofnięto o 1 sekundę, uwzględniając nieregularne opóźnienie w ruchu obrotowym Ziemi. I tak między godziną 0:59:59 a 1:00:00 mieliśmy 0:59:60.

Hitem tego roku będzie z pewnością całkowite zaćmienie Słońca 29 marca. Aby w pełni doświadczyć tego pięknego zjawiska, wystarczy wybrać się do Turcji - tam tarcza Księżyca całkowicie przesłoni Słońce.

Rok 2006 ogłoszono:
  1. Międzynarodowym Rokiem Pustynii i Pustynnienia (ONZ)
  2. Międzynarodowym Rokiem Planety Ziemia (Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych przy wsparciu UNESCO)
  3. Światowym Rokiem Mozartowskim (Austria)
  4. Europejskim Rokiem Mobilności Pracowników (UE)
  5. Rokiem Jerzego Giedroycia (Sejm RP)
  6. Rokiem Języka Polskiego (Senat RP)
  7. Rokiem Prymasa Jana Łaski (Sejm RP)

Spodziewane wydarzenia w Polsce

  1. Wybory samorządowe
  2. Wprowadzenie nowego wzoru tablic rejestracyjnych, w maju 2006. Jedną ze zmian będzie dodanie eurobandu - symbolu Unii Europejskiej.
  3. Miss World 2006 Spodziewane wydarzenia na świecie
  4. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006 w Turynie
  5. XVIII Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Niemczech. Mecz otwarcia odbędzie sie w Monachium 9 czerwca, zaś finał zostanie rozegrany w Berlinie 9 lipca
  6. Wydanie systemu Windows Vista przez Microsoft
  7. ostatni rok obowiązywania podziału Danii na 14 województw (zob. reformy 1970 i 2007)
  8. I pielgrzymka do Polski papieża Benedykta XVI od 26 do 29 maja
  9. Zapowiadane efekty tłumaczenia Ewangelii Judasza (przypuszczalnie pochodzącej z III w. n.e.) na języki żywe.

Święta ruchome

  1. Tłusty czwartek: 23 lutego
  2. Ostatki: 28 lutego
  3. Popielec: 1 marca
  4. Niedziela Palmowa: 9 kwietnia
  5. Wielki Czwartek: 13 kwietnia
  6. Wielki Piątek: 14 kwietnia
  7. Wielka Sobota: 15 kwietnia
  8. Wielkanoc: 16 kwietnia
  9. Poniedziałek Wielkanocny: 17 kwietnia
  10. Wniebowstąpienie: 28 maja
  11. Zesłanie Ducha Świętego: 4 czerwca
  12. Boże Ciało: 15 czerwca

DEDYKUJEMY TEN WIERSZ BABCIOM I DZIADKOM Z OKAZJI ICH ŚWIETA

Nie lubią proszków
przy aspirynie się krzywią
czekają na miłość dobroć
powrót ojca i matki
tak jak w dzieciństwie
wszystkiemu się dziwią
cieszą się gwiazdką choinką
zimą tęsknią do wiosny
Starzy - to dzieci, które za szybko urosły

Jan Twardowski z tomiku "Przemijanie"

W warszawskim szpitalu na Banacha zmarł ksiądz Jan Twardowski. Miał 90 lat. Był autorem słów: "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".

Wiersze księdza Twardowskiego czytają dorośli i dzieci. Jan Twardowski zadebiutował w 1936 roku tomikiem wierszy "Powrót Andersena" wydanym w nakładzie 30 egz., jednak podczas wojny cały nakład zaginął. Studiował filologię polską i teologię na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie okupacji hitlerowskiej był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie.
Ostatnie dziesięciolecie ubiegłego wieku to wprost eksplozja jego popularności - ukazało się kilkanaście biografii ks. Twardowskiego i wywiadów z nim, a co kilka miesięcy pojawiają się na rynku wznowienia jego dzieł i wybory poezji. Niektóre aforyzmy, fragmenty wierszy weszły już do języka potocznego: "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.."., czy "Kochamy wciąż za mało i zawsze za późno".
Zdaniem krytyków, fenomen poezji księdza Twardowskiego polega na prostocie i mistrzowskim wyrażaniu tego, co dane jest mu intuicyjnie poznać. Jan Twardowski był poetą uśmiechu i niemal dziecięcej naiwności, czym zjednywał sobie czytelników, a jak sam mówił - czasem budzi ich sumienia.
Pytany o swoją twórczość, ksiądz Twardowski mówił: "wszystko cokolwiek mi się udaje nie jest moją zasługą. Gdy patrzę na życie, odnoszę wrażenie, że korzystałem z ciągłej protekcji Pana Boga".

Śpieszmy się kochać ludzi...

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego
Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno
Nie pisz o tym zbyt często, lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą

"Kraina karpia i ślepowrona"

Dnia 15 grudnia Naszą szkołę odwiedził pan Mateusz Ledwoń pracownik Towarzystwa na rzecz Ziemi. Pan Mateusz opowiadał nam o historii hodowli karpia w Polsce. Zaprezentował nam zdjęcia różnych gatunków ptaków wodnych, które można spotkać nad stawami w okolicach Zatora - między innymi: mewę śmieszkę, perkoza, czaplę białą, czaplę siwą, łabędzia niemego, kormorana, rybitwę białowąsą. Opowiedział o przystosowaniach ptaków wodnych do zdobywania pokarmu.
Dowiedzieliśmy się również o ciekawych gatunkach roślin takich jak: grzybieńczyk wodny, kotewka orzech wodny, strzałka wodna, pałka wąskolistna i szerokolistna.

Prelekcja bardzo nam się podobała, wzbogaciła również naszą wiedzę. Mamy nadzieję, że pan Mateusz odwiedzi nas ponownie.

Gminny Konkurs "Zbieramy zużyte baterie"

Dobiegł końca trwający prawie cały rok I Gminny Konkurs "Zbieramy zużyte baterie". Nasza szkoła zwyciężyła w całej gminie wśród wielu szkół i organizacji. Zebraliśmy ponad 3000 sztuk różnych baterii i otrzymaliśmy tytuł "Eko - szkoły". Uczniem który zebrał najwięcej (1070 sztuk) baterii w szkole a zarazem w gminie jest Adrian Homel z kl.VI - otrzymał on tytuł "Eko - ucznia" .

Choć pierwsza edycja konkursu zakończyła się to w naszej szkole zbiórka baterii trwa nadal, można je oddawać do szkolnego koordynatora zbiórki pani mgr Marzeny Michniewicz.

Pustka w głowie przed klasówką...

Aż 85% uczniów przeżywa stres, gdy nauczyciel wywołuje ich do tablicy. W wielu przypadkach ten stres może działać pobudzająco: sprawia, że koncentrujemy się, szybciej myślimy i przypominamy sobie to, co wiemy na dany temat. To są pozytywne skutki, ale bywają także negatywne. Nadmierne pobudzenie powoduje całkowitą blokadę umysłu i wtedy w ogóle nie jesteśmy zdolni do myślenia ani do działania. Czujemy pustkę w głowie, serce podchodzi nam do gardła, nogi robią się jak z waty.

Oto kilka rad, co możesz wtedy zrobić:

Nie rezygnuj z odpowiedzi. Nie poddawaj się! Jeśli naprawdę umiesz, mętlik w głowie zaraz ci przejdzie.
Weź kilka głębokich oddechów: dotlenisz mózg i uspokoisz nerwy. Możesz nawet powiedzieć: "Bardzo się denerwuję, ale postaram się opanować". Nauczyciel powinien to zrozumieć i dać ci chwilę na zebranie myśli.
Teraz skoncentruj się na pytaniu, jeśli twoje milczenie przedłuża się powiedz: "Przepraszam, jeszcze momencik".
Zacznij odpowiedź od tego, co wiesz na pewno. W trakcie mówienia twój umysł odblokuje i pojawią się w nim potrzebne informacje.
Staraj się mówić pewnie,warto mieć kontakt wzrokowy z nauczycielem. Jeśli czegoś nie jesteś pewien, nie udawaj, że wiesz i nie mamrocz pod nosem.

UWAGA: WSZYSTKIE TE RADY BĘDĄ POMOCNE TYLKO POD WARUNKIEM, ŻE WCZEŚNIEJ NAUCZYŁEŚ SIĘ MATERIAŁU, Z KTÓREGO PYTA CIĘ NAUCZYCIEL. CUDÓW NIE MA, JEŚLI NIE UMIESZ-NIE ODPOWIESZ

Czy wiesz, że...

...odciski stóp amerykańskich astronautów pozostaną zapewne widoczne na powierzchni Księżyca przez następne 10 milionów lat.

...sokół wędrowny jest najszybszym zwierzęciem na świecie. Ten drapieżny ptak szybuje w powietrzu i wypatruje zdobyczy. Kiedy coś dostrzeże, rusza w dół z prędkością 350 km/h!

...w pierwszym meczu piłki nożnej w Anglii w każdej drużynie grało prawie 500 zawodników!

...najwartościowszym kamieniem szlachetnym na świecie nie jest diament, lecz rubin! Największy znaleziony dotąd pochodzi z Birmy i waży 1184 karata (1 karat - 200 mg). Jego wartość przekracza 7 500 000 dolarów.

...pierwszym żywym stworzeniem w przestrzeni kosmicznej był pies Łajka, wystrzelony na pokładzie rakiety w 1957 roku. Jego lot zakończył się śmiercią po wyczerpaniu zapasu tlenu.

...najszybciej rosnącym drzewem jest eukaliptus. Na Nowej Gwinei obserwowano okaz, który w ciągu roku urósł o 10, 5 m, co oznacza wzrost o 3 cm dziennie. Wśród najwolniej rosnących drzew znajduje się pewien świerk z Arktyki, który potrzebował 98 lat, aby urosnąć do 28 cm.

Ciekawostki historyczne

Bolesław Chrobry, władca chrześcijański dopiero z drugiego pokolenia, dążył, jak na neofitę przystało, do skrupulatnego przestrzegania zasad życia chrześcijańskiego. Surowo też karał wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób owym regułom się sprzeniewierzyli. Kazał np. wybijać zęby tym, których przyłapano na spożywaniu mięsa w dni postne.

Piotr Smolik, dworzanin króla Zygmunta III, został na ulicy zagadnięty przez żebraka: "Proszę Waszmości na chleb". Na to Smolik: "Chleb jedz sobie sam, ja idę do księdza biskupa na pieczeń".

Przed bitwą pod Wiedniem (12 IX 1683 r.) wielki wezyr Kara Mustafa wysłał królowi Janowi III Sobieskiemu kwartę maku z komentarzem, że jego wojska są tak liczne jak owe ziarnka maku. Król w odpowiedzi wysłał Turkowi kwartę pieprzu z komentarzem: w tej kwarcie jest mniej ziaren pieprzu niż maku, ale spróbujcie je zgryźć!

A to ciekawe ...

Telefon dla psa

Telefon dla psa w kształcie kości już w przyszłym roku pojawi się na rynku. Nowinka ułatwi właścicielom kontaktowanie się z czworonogami. Komórka włącza się samoczynnie, kiedy wstukany zostanie odpowiedni kod. Zwierzę słyszy polecenia. Jeśli się oddali, panu łatwiej będzie go przywołać. Dodatkowo PetCall posiada moduł GPS, więc można zobaczyć, w którym miejscu jest pies!

Rozpoznaj człowieka po ruchu jego oka! Ruch oka to najbardziej unikatowy znak rozpoznawczy człowieka, który daje stuprocentową pewność przy identyfikowaniu osób. To właśnie dzięki niemu wiemy na pewno, że my, to my. Niepotrzebny jest odcisk palca, ucha, siatkówki czy tęczówki - jak uważano do tej pory. Dowiódł tego doktorant Instytutu Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach Robert Brzeski. Przez trzy lata badał on i rejestrował ruchy gałek ocznych 81 osób. Każda z nich wykonywała je inaczej, bo zależą one od pracy mózgu, która u każdego człowieka jest inna. W ten sposób powstał kulometryczny system pomiaru ruchu oka Ober 2. Może on okazać się przełomem w ustalaniu tożsamości ludzi.

Humor

- Pamiętajcie dzieci - mówi nauczycielka - zawsze należy słuchać rodziców.
- Ja to mam przechlapane - wzdycha Tadzio - moja mama śpiewa w zespole disco polo.

Nauczycielka pyta Piotrka:
- Zrobiłeś zadanie?
- Proszę pani, mamusia zachorowała i musiałem wszystko w domu robić...
- Siadaj, dwója! A ty Witku, zrobiłeś zadanie?
- Ja proszę pani musiałem ojcu pomagać w polu...
- Siadaj, dwója! A ty Jasiu, zrobiłeś zadanie?
- Jakie zadanie, proszę pani, mój brat wyszedł z więzienia, taka balanga była, że szkoda gadać! - Ty mnie tutaj swoim bratem nie strasz! Siadaj, trója.

Plotka - pierwszy stopień do piekła?

"Wieść, nowina, aktualność, sensacja, pogłoska, a nawet bujda". Takimi słowami plotkę opisuje słownik synonimów. Nie wydaje się Wam jednak, że plotka to coś więcej?

Z takim zjawiskiem jak plotkarstwo z pewnością spotkał się już każdy z Was. Poczta pantoflowa jest w naszym wieku bardzo popularnym rodzajem porozumiewania się. Ale czy odpowiednim? Często zdarza nam się, nawet o tym nie wiedząc, rozpowszechnić jakąś plotkę. Pomyślcie, jak musi się czuć "główny bohater" owego zainteresowania, gdy wiadomość dotrze do Niego (a dotrze na pewno) "lekko" przeinaczona. Zapewne doskonale wiecie, o co mi chodzi, bo niewątpliwie już nieraz byliście ofiarami plotkarstwa. Prawda, że to niemiłe uczucie?
A zwłaszcza wtedy, gdy jest nieprawdą. Dlaczego więc sami plotkujemy? Dlaczego dajemy się ponosić emocjom? Może zanim przekażemy tę "nowinę nad nowinami", najpierw upewnijmy się, że to prawda, a dopiero potem podzielmy się nią z innymi.

Plotka - to mimo wszystko nie jest błaha sprawa. Potrafi wyrządzić wiele szkód i przykrości, a komuś zniszczyć opinię. Niby są to tylko słowa, ale czasem bardziej ranią niż czyny. Zastanówmy się, więc, zanim zaczniemy plotkować, bo możemy komuś na długo zniszczyć reputację i dobre samopoczucie.

Czy możemy zmniejszyć ilość odpadów w naszym otoczeniu?

Człowiek jest jednym z elementów środowiska. Nie umiemy i pewnie nie chcielibyśmy żyć w oderwaniu od niego. To, jak żyjemy, w co się ubieramy i co jemy, jest ściśle związane chociażby z porami roku, a każda zmiana w przyrodzie w mniejszym lub w większym stopniu wpływa również na nas.

Ale w dzisiejszych czasach nie tylko środowisko wpływa na człowieka. Również człowiek oddziałuje na miejsce, w którym żyje - niestety, często destrukcyjnie. Znaczną część tych niewłaściwych działań możemy jednak wyeliminować, przyjmując postawę przyjazną środowisku, czyli próbując prowadzić tzw. ekologiczny tryb życia. Bardzo często nie mamy osobistego wpływu na zanieczyszczenie środowiska wynikające np. z działalności gospodarki. Możemy jednak, zmieniając własne zachowania, wytworzyć w sobie nawyki takiego postępowania, które przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska w naszym najbliższym otoczeniu. Często są to bardzo proste działania, niewymagające od nas ani dodatkowych nakładów finansowych, ani dodatkowego czasu.

Pierwszym, najbardziej oczywistym krokiem w tym kierunku jest ograniczenie ilości odpadów oraz ich segregacja. Przyczyna jest prosta: rozdzielanie śmieci umożliwia często ich ponowne wykorzystanie, czyli recycling. Dotyczy to np. szkła, wyrobów metalowych (puszek), makulatury itp. Starajmy się segregować śmieci, zamiast - co się często zdarza - wyrzucać je w jednym worku do wspólnego kontenera. Na osiedlach mieszkaniowych są często rozstawione specjalne, osobne pojemniki na szkło, plastik, metal i papier. Nie powinniśmy, więc wrzucać śmieci do jednego worka, lecz podzielić je, a następnie wrzucić do odpowiednich pojemników. Umożliwi to ich ponowne przetworzenie i wykorzystanie.

Warto kupować produkty trwalsze, o lepszej jakości i dłuższym czasie użytkowania. Taki produkt dłużej bowiem nie będzie odpadem.

Co możemy zrobić, by ograniczyć w naszym domu ilość odpadów?

Warto zastanowić się nad kilkoma prostymi sposobami, które zawsze w jakimś stopniu ograniczą ilość produkowanych odpadów. Oto niektóre z nich:

- Jeśli przynosimy do domu torby foliowe, warto je wykorzystać, np. jako worki na śmieci.
- Opakowania plastikowe po produktach spożywczych można wykorzystać jako pojemniki, np. na guziki, szpilki czy śrubki.
- Jeśli mamy działkę lub ogród przydomowy, odkładajmy kuchenne resztki organiczne na kompost.
- Używajmy tradycyjnych obrusów materiałowych zamiast papierowych.
- Oszczędzajmy papier, róbmy krótkie notatki na małych kartkach, zapisując je po obu stronach.
- Nie używajmy naczyń jednorazowych.
- Nie wyrzucajmy rzeczy, które moglibyśmy komuś oddać (np. instytucjom charytatywnym).

Takie zupełnie proste, codzienne zachowania pomogą nam przynajmniej w minimalnym stopniu przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów, a tym samym do ochrony naszego środowiska.

TOP 10

  • 10. Melanie C - First day of my life
  • 9. Fort Minor - Believe me
  • 8. Blog 27 - Hey boy
  • 7. Sean Paul - Ever Brazin
  • 6. Crazy Frog- Popcorn
  • 5. TATU - All about as
  • 4. Uniting Nations - Al no corrida
  • 3. The Black Eyed Peas - My humps
  • 2. Mattafix - Big city life
  • 1. Madonna - Hung up

Zwyczaje i słabości geniuszy

  • Voltaire zupełnie nie umiał pisać bez popijania kawy; wypijał jej dziennie do 50 kubków.
  • Dickens, co pięćdziesiąt wierszy popijał łyk… gorącej wody.
  • Byron, siadając do stołu, rozglądał się, czy nie postawiono na nim przypadkiem naczynia z solą, której widok doprowadzał go do pasji.
  • Balzak na dowód wielkiego szacunku dla genialnego człowieka zdejmował kapelusz, gdy mówił o... sobie.
  • Piotr Wielki bał się jak ognia przechodzenia przez most.
  • Napoleon był znany z tego, że haniebnie oszukiwał w kartach.
  • Franklin w czasie pracy musiał mieć pod ręką chleb z serem "dla uzupełnienia umysłowego ubytku".

WALENTYNKI - HISTORIA

Co roku w lutym obchodzimy Walentynki. Zakochani podarowują sobie bukiety kwiatów, czekoladki i inne przysmaki, kartki z ciekawymi wierszami. Robimy to z powodu święta Walentego. Lecz czy zastanowiliśmy się kiedyś skąd ono się wzięło?


Legenda głosi, że św. Walenty był księdzem żyjącym w trzecim wieku w Rzymie. U panowania był wtedy cesarz Klaudiusz II, który doszedł do wniosku że samotni wojownicy są lepsi w walce niż Ci którzy posiadają kochanki. Zabronił on więc młodym mężczyznom szukać szczęścia w miłości, zamiast tego mieli oni zbudować silną armię. Przypuszczalnie Walenty przeciwstawił się władcy i potajemnie pozwalał młodym parom zawierać związek małżeński. Kiedy cesarz odkrył ten fakt skazał księdza na śmierć.

Inna legenda mówi nam, że Walenty był uwięzionym mężczyzna, który zakochał się w córce swojego strażnika. Przed śmiercią miał on jej wyznać miłość wysyłając jej pierwszą "walentynkę" na której podpisał się "Twoja walentynka”, słowami które są używane po dziś dzień.

Prawdopodbnie nigdy nie dowiemy się pełnej prawdy skąd wzieło się święto walentynki, możemy tylko przypuszczać że powyższe legendy są prawdziwe. Miłość jest okazywana w lutym już od wielu lat(przypuszczalnie od średniowiecza). Walentynki to drugie po Bożym Narodzeniu święto pod względem ilości wysyłanych kartek z życzeniami. Inną postacią kojarzoną z walentynkami jest Kupidyn(z łacińskiego "pożądanie”). Wg rzymskiej mitologii byl on synem Wenus, bogini miłości. Jego "odpowiednikiem" w mitologii greckiej był Eros, bóg miłości. Kupidyn często jest opisywany jako aniołek, który przemieszczał sie między światem bogów a ludzi i zsyłał na ludzi miłość strzelając do nich z łuku.

WALENTYNKI, WALENTYNKI 2006

Życzenia walentynkowe


W dniu św. Walentego,
Życzyć ci chcę wszystkiego najlepszego,
Życia najdłuższego
i zdrowia najlepszego,
Dzień św. Walentego,
Jeden raz do roku jest

W dniu świętego Walentego
Życzę Cii byś miała tego
Kto Ci taką kartkę wyśle
I cieplutko Cię uściśnie
Aby zawsze kochał Ciebie
I by było wam jak w niebie

Dziś zakochani święto swoje mają,
Dzisiaj moc życzeń sobie składają.
Ja też chciałbym życzyć Ci,
Byś zapomniała co to łzy.
By każdy dzionek życia Twego,
Był lepszy od dnia poprzedniego.
By szczęścia Cię nie opuściło,
By nic Cię w życiu nie zmartwiło.


Wstręciuchu! Otworzyłeś drzwi do mojego serca, wlazłeś tam z buciorami i zatrzasnąłeś je za sobą! Z siłą uderzenia wypadł klucz i nigdy stąd nie wyjdziesz!
Bardzo się cieszę, chociaż nieźle nabłociłeś

Kącik motoryzacyjny

1. Konkurs "Electronic Arts" dla fanów gry "Need for Speed" oraz amatorów tuningu

Od 16 stycznia 2006 r. fani gry „Need for Speed” oraz miłośnicy tuningu mogą wziąć udział w specjalnym konkursie przygotowanym przez "Electronic Arts Polska". Konkurs potrwa do 24 kwietnia 2006 roku. Szegóły na www.eagames.pl

2 Saab BioPower zdobył tegoroczną nagrodę za innowacyjność "FuturAuto", przyznawaną przez zespół Profesjonalnych Dziennikarzy Prasy Motoryzacyjnej BJAP w Belgii.

Saab jako pierwsza marka w segmencie Premium zaoferował model napędzany etanolem, czyli ekologicznym paliwem ze źródeł odnawialnych. Saab 9-5 2.0t BioPower jest nie tylko samochodem przyjaznym dla środowiska naturalnego, ale także rozwija większą moc i ma lepsze osiągi niż jego benzynowy odpowiednik. Model ten już cieszy się wielkim powodzeniem w Szwecji, gdzie od premiery rynkowej w lipcu 2005 r. zamówiono ponad 5.500 egzemplarzy tego auta.

3.Już od marca tego roku w BMW serii 5 i 6 będzie dostępny system Night Vision.

BMW Night Vision to innowacyjny system wspomagania kierowcy podróżującego nocą. Jesienią 2005 roku wprowadzony został do BMW serii 7, a od marca 2006 dostępny będzie również w BMW serii 5 Limuzyna i Touring oraz serii 6 Coupé i Cabrio. Kamera termograficzna wykrywa ludzi, zwierzęta i inne obiekty znajdujące się przed samochodem, zanim staną się one widoczne dla ludzkiego oka. Wygenerowany przez system obraz przesyłany jest do centralnego monitora, na którym obiekty o największej ciepłocie widać jako najjaśniejsze. Dlatego ludzie i zwierzęta widoczne są szczególnie dobrze.

Kamera termograficzna pokrywa odległość aż do 300 metrów przed pojazdem. Night Vision zwiększa zatem bezpieczeństwo jazdy po zmroku i jest szczególnie przydatna poza miastem, na wąskich uliczkach, na wjazdach na posesję i w nieoświetlonych garażach podziemnych.

Skład redakcji : Iza Polak, Martyna Krzyścin, Patrycja Foryś, Zosia Miarka ,Patryk Naglik, Tomasz Żyrkowski, Wojciech Cibor, Krystian Ficek, Daniel Kołaczyk, Dominika Kolber, Anna Kryta, Kornelia Rohulko, Aneta Pióro, Paulina Góralczyk, Iza Frączek, Klaudia Kapela, Joanna Chachuła, Tomasz Żyrkowski.

Redaktor naczelny : Kornelia Rohulko

Opiekun redakcji : mgr inż. Jadwiga Cibor
Ostatnia modyfikacja strony: 23-03-2014


kontakt z administratorem