Oddział zerowy
   Przedszkole
   Historia
   Patron szkoły
   Pracownicy szkoły
   Wychowawcy klas
   Konsultacje
   Samorząd uczniowski
   Konkursy
   Programy
   Adopcja Serca
   Koło Teatralne
   AndInO
   Gazetka szkolna
   Pedagog
   Biblioteka
   Świetlica szkolna
   Pielęgniarka
   System oceniania
   Archiwum
   Kontakt
Linki dla rodzicówLinki dla uczniówLinki dla nauczycieli


Gazetka Szkolna "Spoko"


WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

W tym tygodniu odbyła się kampania wyborcza do samorządu szkolnego. Gimnazjum i szkoła podstawowa wystawiła swoich przedstawicieli, którzy napisali o sobie kilka słów. Każdy przedstawił swój plan i zachęcał do głosowania. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się kandydaturom swoich kolegów. Już w poniedziałek odbędą się wybory i wkrótce po nich dowiemy się, kto wejdzie w skład samorządu i zostanie nowym przewodniczącym.

Kącik historyczny

1 września 1939 roku o godzinie 445 rano niemiecki okręt wojenny "Schleswig - Holstein" ostrzelał polski port na Westerplatte. Godzinę później oddziały Wermachtu przekroczyły granicę Polski. Rozpoczęła się II wojna światowa. Mimo przewagi wroga wojsko polskie stawiało zacięty opór. Do największych bitew wrześniowych doszło pod Wizną, Modlinem, Mokrą, nad Bzurą. Sukcesy niemieckie były ogromne, ale uparte i bohaterskie boje Polaków hamowały pochód wroga. Najdłużej walczyły załogi Warszawy i Helu. Ostatnią bitwę stoczyli Polacy 5 października 1939 r. pod Kockiem.

17 września 1939 r. oddziały Armii Czerwonej zaatakowały ziemie polskie od wschodu. Wiaczesław Mołotow wezwał polskiego ambasadora w Moskwie i oświadczył, że skoro Rzeczpospolita Polska przestała istnieć, podjęte zostały środki w celu ochrony mieszkańców zachodniej Białorusi i Ukrainy. Tu i ówdzie z radością witano oddziały radzieckie, w błędnym przeświadczeniu, że ruszają one do akcji skierowanej przeciwko Niemcom. Gdzie indziej otwierano do nich ogień.

17 września 1939 r. wrogowie ustalili wspólną granicę opartą na Bugu i Nysie. Na ziemiach okupowanych przez Niemców rozszalał się terror. Władze okupacyjne przeprowadzały masowe egzekucje, zorganizowały obozy koncentracyjne i specjalne obozy zagłady w Oświęcimiu, Majdanku, Bełżcu, Chełmnie, Sztutowie. Żydów zamknięto w gettach i stopniowo likwidowano. Na ziemiach zajętych przez Związek Radziecki terror trwał krócej i został przerwany przez najazd niemiecki w 1941 roku. Aresztowano wielu polskich urzędników i działaczy. Większość z nich zginęła. Na Syberię, do Kazachstanu i północnych rejonów ZSSR deportowano około 1,5 miliona ludzi. Po 17 września do grudnia 1939r. wojska radzieckie internowały 15 tysięcy oficerów polskich. Rozmieszczono ich w trzech obozach: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Większość oficerów z Kozielska stracono w Katyniu. Innych zamordowano w Charkowie i miejscowości Kalinin.

RZYM I IMPERIUM ROMANUM DO PODBOJU PÓŁWYSPU APENIŃSKIEGO

  • 753r. p.n.e. - tradycyjna data założenia Rzymu
  • 750- 510r. p.n.e.- panowanie 7 legendarnych królów
  • 509r. p.n.e.- wygnanie króla Tarkwiniusza Pysznego; koniec monarchii i początek ustroju republikańskiego w Rzymie
  • ok. 500r. p.n.e.- Republika rzymska zawiera swój pierwszy międzynarodowy traktat z Kartaginą
  • 498- 493r. p.n.e.- wojna latyńska ok. 450r. p.n.e.- kodyfikacja Prawa XII Tablic
  • 406- 396r. p.n.e.- dziesięcioletnia wojna Rzymian z etruskim państwem-miastem Weje
  • ok. 400r. p.n.e.- inwazja plemion celtyckich Galów na Italię
  • 390r. p.n.e.- pierwsza bitwa Rzymian z Galami pod Clusim
  • 387r. p.n.e.- po bitwie nad Allią Galowie zajmują i pustoszą Rzym
  • 348r. p.n.e.- drugi traktat Rzymu z Kartaginą
  • 343- 264r. p.n.e.- kolonizacja i podbój Italii
  • 343- 341r. p.n.e.- I (domniemana) wojna samnicka
  • 340- 338r. p.n.e.- powstanie Latynów; Rzym zajmuje Kampanię
  • 326- 304r. p.n.e.- II wojna samnicka
  • 306r. p.n.e.- III traktat Rzymu z Kartaginą
  • 298- 291r. p.n.e- III wojna samnicka
  • 285- 282r. p.n.e. - walki z Galami zakończone opanowaniem środkowej Italii przez Rzym
  • 282- 272r. p.n.e.- wojna Rzymian z Tarentem
  • 264r. p.n.e.- zdobycie Volsinii, ostatniej twierdzy etruskiej, Rzym panuje nad całym Półwyspem Apenińskim
  • 264- 241r. p.n.e.- I wojna unicka, początek podboju świata śródziemnomorskiego
  • 222r. p.n.e.- Rzym zdobywa Mediolan
Ciekawostki z Chin (cześć 1)
Stolica: PEKIN
Najdłuższa rzeka: JANGCY
Kontynent: AZJA
  • Wielki Mur Chiński zbudowano ponad 2000 lat temu, a ciągnie się on przez 2400 kilometrów wzdłuż granic północnych Chin.
  • Zakazane Miasto ma ponad 9000 pokoi! Zbudowano go dla chińskiego cesarza Yongle w 1421 roku, czyli prawie 600 lat temu. W pałacu mogli przebywać tylko cesarze ich rodziny oraz ogromna rzesza służby, ale dziś każdy może tam wejść, bo całe to miejsce zamieniono na wielkie wspaniałe muzeum!
  • Przy budowie pałacu pracowało przez 14 lat 100 000 rzemieślników milion robotników.
  • Podobno zmieścić 100 boisk piłkarskich.
  • Cegły, z których zbudowano część budynków w zakazanego Mieście składają się gliny, wapna i lepkiego ryżu. Za to zaprawę robiono z lepkiego ryżu i białek kurzych jaj. Pałac cesarski nadaje się nie tylko do mieszkania, ale i do jedzenia!
  • Podobno pod ziemią wmurowano warstwy cegieł, żeby nie można było zrobić podkopu.
  • Zakazane Miasto otoczone było fosą wypełnioną wodą. Miała ona 52 metry szerokości i 6 metrów głębokości. Ściany pałacu były zaś wysokie na 10 metrów i grube na 8 metrów, a dodatku prawie pionowe, więc wejście na nie było właściwie nie możliwe.
  • Kiedy w roku 1908 zmarła cesarzowa Cixi, cesarzem został jej bratanek Pu Yi. Miał wtedy zaledwie 3 lata! Panował jednak tylko przez parę lat, do wybuchu rewolucji w Chinach. Później nakazano mu wyjechać z kraju i wtedy po raz pierwszy w życiu opuścił Zakazane Miasto.
.ciąg dalszy już za miesiąc...
A.P.

Kącik motoryzacyjny

1.Najlepszy samochód świata
Technika jutra mercedes klasy "s"

Radar, sprzęt umożliwiający widzenie w nocy i wiele innych urządzeń, które jeszcze do niedawna kojarzyły się z Jamesem Bondem - to wszystko ma na pokładzie nowa klasa S Najpierw dobra wiadomość dla fanów Mercedesa: lewa dźwignia przy kierownicy nadal będzie służyła do obsługi kierunkowskazów i wycieraczek - to nie zmienia się od lat 60. Ale jest też zła wiadomość - wszystkie inne elementy obsługi znacząco zmodyfikowano i na nowo uporządkowano. I nie ma w tym nic dziwnego - w nowym aucie jest tyle techniki, że dotychczasowych kilka przycisków i włączników już do niczego się nie nadawało. Choć system obsługi tak jak w poprzedniku, (czyli W220) nazywa się Command, to jednak zasada jego działania jest zupełnie inna.
2. Konkurencja kontraktuje
Porównanie trzech niedrogich "maluchów" Dla Fiata nadchodzą czasy wielkiej mobilizacji. Rywali przybywa w szybkim tempie, pozycja Pandy na szczycie segmentu małych aut stała się mniej komfortowa niż dotychczas. Rywale mają zbliżoną cenę i podobne walory użytkowe. Oto trzy niedrogie "maluchy" Najprostszą metodą walki z konkurencją byłoby zagranie ceną - w tym segmencie rynku jest ona nadal głównym czynnikiem decydującym o zakupie u dilera tej czy innej marki. Co jednak zrobić, gdy pole manewru ceną zostało już mocno ograniczone, a konkurencja dalej naciska? Wtedy trzeba zacząć kusić walorami użytkowymi. I właśnie na nie postawiliśmy w naszym porównaniu. Różnice w cenach trzech prezentowanych "maluchów" są, bowiem na tyle niewielkie, że można śmiało wybrać najlepsze auto, nie sugerując się nadmiernie kosztami jego zakupu.

przygotował Wojtek

Real Madryt potwornie upokorzony w Lyonie

Więc nie pierwszy raz potwierdziło, że liczy się drużyna a nie zlepek gwiazd jak w Realu! W Lyonie też nie brakuje gwiazd, tylko nie są tak znane jak ich koledzy z Madrytu. Asów obu drużyn dzieli jeszcze jedna różnica, tym z Lyonu więcej chce się biegać za piłką. Brazylijski szkoleniowiec Luxemburgo mówił przed meczem, że Lyon jest faworytem – i nie pomylił się! Po 20 minutach meczu nic nie wskazywało na klęskę Realu, ale w 21min. rzut wolny wykonywał Juninho. Piłkę musnął lekko głową J. Carew. I tak Lyon objął prowadzenie. Po trzech minutach bomba Carlosa, trafiła w słupek, a dobitkę Raula obronił Coupet. Gdy piłkarze Realu zastanawiali się jak nie udało im się wyrównać wyniku, kolejnego wolnego wykonywał Juninho. Jeśli ktoś myślał, że Lyon zamierza na tym zapoprzestać, to się grubo mylił! W 32 minucie prawym skrzydłem przedarł się Reveillere dośrodkował do Wiltorda i po chwili było już 3:0! W 41min. Juninhowi trafił się karny za faula Salgado. Casilas obronił jednak ten strzał. Itakim sposobem Lyon wygrał z Realem 3:0! Dobra robota chłopaki!!!

Kącik Informatyczny

1. Jak "działa" porysowany CD - ROM
Pewnie każdego z nas zirytowała płyta, która po włożeniu do napędu okazuje się niemożliwa do odczytu.
Chodzi ni mniej ni więcej tylko o to, że wiązka lasera, którą wysyła czytnik, po odbiciu od nierównej (porysowanej) powierzchni, nie wraca do owego czytnika, i dane zapisane na płycie są nie do odczytania.
2. Nowa sieć?
"New York Times" poinformował, że Pentagon pracuje nad nową, wojskową siecią komputerową. Warto wspomnieć, że nasza ogólno dostępna sieć - Internet - też jest "spadkiem" po amerykańskiej armii. Nowy system, który wojsko nazwało GIG, czyli Global Information Grid (po polsku: Globalna Sieć Informacyjna) ma służyć bezpieczniejszemu i łatwiejszemu przesyłowi informacji wojskowych. GIG ma osiągnąć swoją pełną sprawność za około 20 lat, a jego koszty wyniosą jakieś 200 milionów dolarów. Czy dzisiejszy, prężnie rozwijający się Internet da wyprzeć się nowej sieci? Trzeba będzie troszkę poczekać, aby się przekonać...

Łatwe hasła

Nie ułatwiajmy zadania hakerom!
Użytkownicy internetu czy komputerów zwykle lekceważą zalecenia administratorów dotyczące bezpieczeństwa haseł dostępowych. W tej kwestii istnieje kilka żelaznych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Rzeczywistość wygląda jednak inaczej, co pokazują badania przeprowadzone wśród użytkowników komputerów w Wielkiej Brytanii, z których wynika, że wiele haseł jest łatwych do odgadnięcia, a połowa użytkowników komputerów swoich haseł nigdy nie zmienia.

Badanie przeprowadzone na londyńskim City University pokazuje, że blisko połowa użytkowników komputerów wykorzystuje w swoich hasłach imiona członków rodziny, partnerów czy zwierząt. Co trzeci muzycznego lub sportowego idola. Hasło, co dziesiątego jest związane ze sferą fantazji, także erotycznej. Pozostałe 10% to hasła z prawdziwego zdarzenia, trudne do złamania.

Z kolei internetowy serwis BBC podaje statystykę najczęściej używanych grup haseł wg badania angielskiego banku internetowego Egg: imię dziecka używa 23 % użytkowników, imię partnera 19 %, daty swoich urodzin 12 %, nazwy ulubionej drużyny piłki nożnej 9 %, imion znanych osób i nazw zespołów 9 %, nazw ulubionych miejsc 9 %, własnego imienia 8 %, imienia zwierzęcia 8 %.

Wyniki sondy przeprowadzonej w serwisie internetowym CNN, oddają tendencję z badań. Na blisko 15 tys. oddanych głosów, ponad połowa internautów twierdzi, że używa od jednego do pięciu haseł, co czwarty ma tych haseł więcej, a co piąty używa ponad dziesięciu haseł.

Jak powiedziała CNN Helen Petrie z City University, jeśli ktoś jest np. fanem klubu sportowego, to na jego biurku mogą znajdować się rzeczy powiązane z tym klubem np. kubek bądź długopis. Jeśli ktoś będzie chciał złamać hasło w komputerze tej osoby, przedmioty te mogą je zasugerować. Psychologowie twierdzą także, że hasło może odzwierciedlać treści naszej podświadomości, a użytkownicy mogą nie być świadomi, co ich przy wyborze hasła inspiruje.

Często cytowanym przykładem skrajnej naiwności jest zapisywnie hasła na karteczce, którą przyklejamy na ekranie. Przykładem takiego zachowania, jest wspomniana w raporcie kolorowa, dobrze widoczna kartka Post-it z zapisanym hasłem, przyklejonym do komputera.

Najsłabszym ogniwem w nawet najlepszym systemie bezpieczeństwa jest zawsze człowiek. I to nie mozolne próby łamania haseł, to nawet nie naiwność zwykłych użytkowników pozwalały hakerom je pozyskać, ale niefrasobliwość informatyka, który uwierzył, że rzeczywiście telefonował do niego ktoś z kierownictwa firmy, mówiąc zdecydowanym głosem, że pilnie musi znać hasło do głównego serwera.

HOROSKOP

Baran 21,03 - 20.04
W Twoim serduszku zagości miłość i zrozumienie, a co za tym idzie, świat nabierze kolorów i życie przyspieszy. Prawie wszystkie Barany mają duże szanse na poprawienie sytuacji materialnej oraz zrobienie kariery zawodowej. W tym miesiącu samotność Ci nie grozi.

Byk 21.04 - 21.05
W tym miesiącu Twoje akumulatory naładują się po brzegi, staniesz się bardziej pewny siebie i otwarty na nowości, szczególnie, jeśli związane są z dyscypliną sportu, którą uprawiasz, na co dzień. Znajdziesz w końcu czas na kontakt z przyrodą, by odpocząć od miejskiego zgiełku

Bliźnięta 22.05 - 21.06
W tym miesiącu czekają Was zajęcia samodzielne, bardzo odpowiedzialne, szczególnie jeśli związane będą z planowaniem lub zarządzaniem zasobami ludzkimi. Pod koniec poznasz bardzo przystojnego Barana. Pomyśl o związku z nim.

Rak 22.06 - 23.07
Na początku miesiąca mogą się spiętrzyć obowiązki, ale dzięki temu ujawnią się Twoje talenty. Przyjdzie Ci też żyć z terminarzem w ręku, by zdążyć na czas z ważnymi sprawami. Trzeba będzie czasem decydować, co jest ważniejsze w danym momencie: sprawy zawodowe czy sprawy prywatne

Lew 24.07 - 23.08
Będziesz mieć teraz sprecyzowane cele i pragnienia. Jedyne, co może Ci pokrzyżować plany, to Twoja wieczna niecierpliwość. Gdy w połowie miesiąca posypią się propozycje, pamiętaj, że warto czasem przyjąć coś, co na pozór wydaje się nam mało atrakcyjne. Rozbudzą się w Tobie ambicje, dotyczące nauki.

Panna 24.08 - 23.09
Życie zawodowe w tym tygodniu spadnie na dalszy plan. Prawie cały czas poświęcisz na flirty i spotkania towarzyskie. Uważajcie jednak drogie Lwy, bo emocje mogą wyjść z pod kontroli. Czekają was obowiązki domu i szkole. W dni wolne konieczne wyjedź gdzieś z rodziną

Waga 24.09 - 23.10
W tym miesiącu czekają Cię zajęcia samodzielne,. Będziesz dużo pracować. Pieniędzy Wam nie powinno zabraknąć, ale warto te już odłożone zainwestować w lokaty, które pomogą je pomnożyć.

Skorpion 24.10 - 22.11
Czekają Cię nowe wyzwania - jednak to, czy im sprostasz, zależeć będzie od Twojego zaangażowania. Do życia we dwoje podejdziesz z dużą rozwagą. Uwaga w tym miesiącu na nowe "podboje miłosne", mogą stać się one w przyszłości Twoją zmorą

Strzelec 23.11 - 21.12
To dobry okres na współpracę z różnymi organizacjami. W tych dziedzinach mogą się przed Wami otworzyć nowe perspektywy, jednak bardziej niż dotychczas dbajcie o swoje interesy i korzyści materialne. Podejmując rozmowę, nie pytajcie z góry o korzyści materialne, bo ocena Waszej osoby nie będzie korzystna.

Koziorożec 22.12 - 20.01
W tym miesiącu może wydarzyć się wszystko - od flirtu po deklarację miłości. Jeśli do tej pory żywiłaś do kogoś urazę, to teraz jest dobra pora, byś jako pierwsza podała rękę do zgody. Dzięki takiej postawie zyskasz w oczach innych, a Tobie zrobi się lżej na serduszku

Wodnik 21.01 - 19.02
Przez cały miesiąc czeka Was wiele spotkań rodzinnych i towarzyskich, na których będziecie się wyśmienicie bawić. Niewykluczone, że wystąpicie na niejednej imprezie w roli organizatora, co sprawi Wam nie lada frajdę. Ktoś z bliskich czeka na Was z niecierpliwością, koniecznie zawitajcie do tej osoby..

Ryby 20.02 - 19.02
W tym miesiącu staniesz przed ważnymi wyborami dotyczącymi sfery zawodowej oraz życia prywatnego. Wzrośnie tempo życia oraz przybędzie obowiązków. Choć dopadnie Cię wiele wątpliwości, już druga połowa będzie sprzyjać rozwiązaniom. Jest szansa, że wszystko wróci na właściwy tor.

Przygotowała: Ania

Przyjaźń to robienie sobie nawzajem dobrych rzeczy

Czym jest przyjaźń?
Między przyjaciółmi konflikty i spory są częstsze niż między zwykłymi znajomymi. Drobna różnica zdań urasta do rozmiarów przepaści. Dzieje się tak, ponieważ w przyjaźni szukamy potwierdzenia naszych sądów, wartości czy postaw. W końcu lat 90 przyjaźń i miłość były wskazywane przez 61 proc. dorosłych Polaków jako ważne cele życiowe, ale tylko 15 proc. uznawało przyjaźń za istotny warunek udanego życia (badanie CBOS, luty 1997). Wygląda na to, że chcemy mieć przyjaciół, ale raczej jako kwiatek do kożucha codzienności niż jako środek polepszania jakości własnego życia. Jednocześnie narzekamy, że ostatnie lata przyniosły spadek liczby osobistych kontaktów, że spotykamy się tylko, by rozmawiać o pracy, forsie i interesach, pokazać nowy samochód czy komputer, lub żeby nie pić do lustra. Nie mamy czasu ani na przyjaźń, ani dla przyjaciół.

Co więcej, wydaje mi się, że zaczynamy używać słowa "przyjaciel" w jego niespecyficznym rozumieniu: określamy nim kogoś, z kim spędzamy czas i mamy jakieś wspólne zainteresowania (to i tak dużo). Tymczasem przyjaźń jest specyficznym typem związku interpersonalnego, innego od znajomości, kręgu rodzinnego czy partnerstwa seksualnego. Spróbuję pokazać, jak psychologowie opisują związek przyjacielski, jakie widzą zyski z przyjaźni, oraz jakie mogą być indywidualne i społeczne koszty pozostawania w przyjaźni.

Zwykle wymienia się pięć cech charakterystycznych dla przyjaźni: dobrowolność, równość pozycji, pomoc, wspólną aktywność, zaufanie i wsparcie emocjonalne. Zapewne wymieniliby je wszyscy zapytani o specyficzne cechy przyjaźni, ale nie sądzę, by każdy, kto mówi, iż "przyjaźni się z kimś", rzeczywiście te charakterystyki kultywował. Wiele problemów jest zwłaszcza z utrzymaniem w przyjaźni równych pozycji. Mamy tendencję, by odgrywać w niej pewne role, na przykład słabszego poszukującego opieki i pomocy, lub bardziej doświadczonego mędrca, który z wyżyn swojej mądrości i doświadczenia poucza przyjaciela, jak żyć.

Gdy role takie stabilizują się, przyjaźń przestaje spełniać swoje funkcje. Staje się pewną grą psychologiczną, która być może daje coś grającym, ale jakości życia raczej nie podnosi. Zgadzam się z tymi, którzy dowodzą, iż "lepsza rozwojowo" jest taka przyjaźń, gdy uczestnicy związku widzą między sobą więcej równości. Zauważmy, iż oparta na prawdziwej równości przyjaźń między rówieśnikami w okresie dzieciństwa czy dorastania jest wzorcem demokratycznych relacji międzyludzkich; bez takich związków stajemy się albo posłusznymi pionkami, albo dominującymi, autorytarnymi mężami, żonami, rodzicami czy szefami.

Kolejne oczekiwanie, związane z przyjaźnią, dotyczy pomocy. Ludzie oczekują, iż przyjaciele powinni wzajemnie sobie pomagać. Badania prowadzone w USA i w krajach Europy Zachodniej pokazują jednak, iż w tamtych społeczeństwach od przyjaciół oczekuje się jedynie doraźnej, raczej drobnej pomocy w sferze materialnej, natomiast pomoc długoterminowa oczekiwana jest częściej od rodziny lub instytucji publicznych. Amerykanie po zawałach serca deklarują, iż pomoc od przyjaciół ma być tylko dodatkiem do wsparcia rodzinnego. Nie znam polskich badań na ten temat, jednak sporo codziennych obserwacji wskazuje na to, iż wielu z nas oczekuje właśnie materialnej formy pomocy ze strony przyjaciół.

Niespełnienie tych oczekiwań często kończy przyjaźń. Steve Duck, badacz problemów występujących w osobistych relacjach społecznych, podkreśla, iż w przyjaźni istotna jest nie tyle wielkość otrzymywanej pomocy czy podarunków, co wzajemność brania i dawania. Odwzajemnianie nie oznacza oczywiście "odpłaty w tej samej walucie", ale raczej tendencję do robienia sobie nawzajem dobrych rzeczy. Bez możliwości odwzajemnienia rodzi się zależność czy poczucie długu.

Kolorowe jarmarki

Kiedy patrzę hen za siebie                 a
W tamte lata co minęły                     d
Czasem myślę co przegrałem               G
Ile diabli wzięli                                  C E7
Co straciłem z własnej woli                d G
Ile przeciw sobie                                 c A
Co wyliczę to wyliczę                             E
Ale zawsze wtedy powiem, że najbardziej mi brak      E7 a

Ref.
Kolorowych jarmarków, blaszanych zegarków ;          A7 d G C
Pierzastych kogucików, baloników na druciku            a d E7 a A7
Motyli drewnianych, koników bujanych                     d G C a
Cukrowej waty i z piernika chaty                            d E7 a


Gdy w dzieciństwa wracam strony
Dobre chwile przypominam
Mego miasta słyszę dzwony
Czy ktoś czas zatrzymał
I gdy pytam cicho siebie
Czego żal dziś tobie
Co wyliczę to wyliczę
Ale zawsze wtedy powiem, że najbardziej mi brak

5 powodów, dla których trzeba uczyć się matematyki, żeby łatwiej się żyło

1. Dziś powód piąty : POLA.
Po prostu niezbędne.

Nie znam osoby dorosłej, która kiedykolwiek w życiu nie robiła remontu mieszkania lub domu. A co tu mówić, gdy buduje się dom!

Pole musi Ci się kojarzyć z polem powierzchni ścian domu lub z polem podłogi. Zdarzy się na pewno sytuacja, gdy będziesz musiał podjąć decyzję, ile farby potrzebujesz do pomalowania ścian, albo ile potrzebujesz glazury, czy terakoty.

Gdy posiądziesz tę podstawową wiedzę, wtedy starczy Ci czasu na to, by zająć się jeszcze tym, co lubisz. Bo przecież życie, to nie tylko matematyka.

Chwila wytchnienia, czas na uśmiech!

HUMOR

Czemu ten pluton tak krzywo stoi?!? - pieni się kapral.
- Bo ziemia jest okrągła - mówi jeden z żołnierzy.
- Kto to powiedział?!?!
- Kopernik.
- Kopernik wystąp!
- Przecież umarł.
- Czemu nikt mi o tym nie zameldował?


- Co ci się stało w oko?
- Dostałem śrubokrętem od Kowalskiej.
- Przez przypadek?
-Nie, przez dziurkę od klucza.

Nauczycielka do Jasia:
- Przyznaj się, ściągałeś od Małgosi!
- Skąd pani to wie?
- Bo obok ostatniego pytania ona napisała: "nie wiem", a ty napisałeś: "ja też".

Przychodzi turysta do bacy na Polanie Chochołowskiej:
- Baco, macie tu wrzątek?
- Jest, ino zimny.

Kuzyn z miasta odwiedza bardzo zaniedbane gospodarstwo rolne Antka.
- Nic na tej ziemi nie rośnie?
- A no nic - wzdycha Antek.
- A jakby tak zasiać kukurydzę?
- Aaa... jakby zasiać, to by urosła.

KOMIKS

Konserwant - przyjaciel czy płatny morderca ?

Co jest w naszym jedzeniu - część II :

Hydroksytoluen butylowany (BHT) Zapobiega jełczeniu tłuszczów i olejów.

Ostatnio widziany w : sosach sałatkowych, olejach, kaszach.

Oskarżony o : wywoływanie raka u zwierząt laboratoryjnych (choć w USA uważa się, że ta substancja chemiczna jest bezpieczna). Wyrok : nieszkodliwy w umiarkowanych ilościach, ale jeżeli uważnie czytasz etykiety, łatwo znajdziesz podobne produkty które nie zawieraj BHT.

Sztuczne barwniki - Kolory sprawiają, że nasze pokarmy wyglądają tak, jak naszym zdaniem powinny. Bez nich kostka margaryny wyglądałaby jak biały serek. Pomarańczom wstrzykuje się barwniki przed transportem.

Ostatnio widziane w : cukierkach, sokach owocowych, kaszach, lodach i napojach alkoholowych.

Oskarżone o : wywoływanie raka i reakcje alergiczne. Niektóre kolory na przykład Czerwień Nr 3 i Żółć Nr 5 powodowały raka u zwierząt laboratoryjnych. A karmin, czerwony barwnik wytwarzany ze sproszkowanych ciał samic owada o nazwie koszenila (zupełnie jakby nie było już dość powodów, żeby unikać barwników jak ognia) u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Wyrok : większość barwników okazała się bezpieczna, ale spróbuj ograniczyć ich spożycie. Jeśli możesz, nie bierz do ust karminu. Problem w tym, że prawdopodobnie nie wiesz, w czym go jesz. Choć są wymogi, aby firmy wymieniały na etykiecie wszystkie dodatki syntetyczne, karmin jest uważany za składnik "naturalny", więc może zostać określony jako "barwnik identyczny z naturalnym".

Ciąg dalszy w następnych numerach...

Rebus



Skład redakcji : Iza Polak, Martyna Krzyścin, Patrycja Foryś, Zosia Miarka ,Patryk Naglik, Tomasz Żyrkowski, Wojciech Cibor, Krystian Ficek, Daniel Kołaczyk, Dominika Kolber, Anna Kryta, Kornelia Rohulko, Aneta Pióro, Paulina Góralczyk, Iza Frączek, Klaudia Kapela, Joanna Chachuła, Tomasz Żyrkowski.

Redaktor naczelny : Paweł Góralczyk,

Opiekun redakcji : mgr inż. Jadwiga Cibor

Ostatnia modyfikacja strony: 23-03-2014


kontakt z administratorem