Oddział zerowy
   Przedszkole
   Historia
   Patron szkoły
   Pracownicy szkoły
   Wychowawcy klas
   Konsultacje
   Samorząd uczniowski
   Konkursy
   Programy
   Adopcja Serca
   Koło Teatralne
   AndInO
   Gazetka szkolna
   Pedagog
   Biblioteka
   Świetlica szkolna
   Pielęgniarka
   System oceniania
   Archiwum
   Kontakt
Linki dla rodzicówLinki dla uczniówLinki dla nauczycieli


Gazetka Szkolna "Spoko"


Dzień niepodległości

Klęska państw centralnych jesienią 1918r. umożliwiła Polakom przejęcie władzy. Najwcześniej wyzwolono ziemie polskie zaboru austriackiego, wykorzystując rozpad monarchii austro-węgierskiej. Przystąpiono do rozbrajania wojsk zaborczych tworzenia lokalnych władz. Pod koniec października zawiązała się w Krakowie Polska Komisja Likwidacyjna, a w Cieszynie działalność rozpoczęła Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, która ogłosiła przyłączenie tej części Śląska do Polski.

Dnia 7 listopada 1918 r. w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego. Wydał on manifest, w którym ogłaszał przejęcie władzy w kraju do czasu zwołania Sejmu Ustawodawczego. Zapowiadał budowę demokratycznego państwa polskiego i realizację reform społecznych, m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy, prawa o ochronie pracy, ubezpieczenia od bezrobocia, nacjonalizacji niektórych działów gospodarki.

W kilka dni po utworzeniu rządu rozpoczęto rozbrajanie żołnie­rzy niemieckich w Warszawie i innych polskich miastach. W akcji tej aktywnie uczestniczyła POW, którą kierował Edward Rydz-Smigły.

Piłsudski uwolniony z niemieckiego więzienia przyjechał do Warszawy 10 listopada 1918. Widziano w nim osobę potrafiącą zapewnić Polsce stabilne rządy. W dzień po jego powrocie 11 listopada 1918 r. rząd lubelski Daszyńskiego podporządkował się Piłsudskiemu, a Rada Regencyjna powierzyła mu władzę wojskową. Z czasem Polacy uznali 11 listopada za pierwszy dzień niepodległej Polski, a na pamiątkę tych wydarzeń ustanowili Święto Niepodległości.

Rada Regencyjna rozwiązała się 14 listopada 1918 r., przekazując Piłsudskiemu całą władzy cywilną. Dnia 17 listopada Piłsudski powołał pierwszy ogólnopolski rząd. Na jego czele staną Jędrzej Moraczewski. Kilka dni później, 22 listopada 1918 r. Piłsudski ogłosił się Tymczasowym Naczelnikiem Państwa z uprawnieniami powoływania i odwoływania rządu oraz zatwierdzania aktów ustawodawczych.

Młoda władza polska musiała rozwiązać wiele problemów. Państwo było wyniszczone wojną i okupacją niemiecko-austriacką; panowało bezrobocie, brakowało żywności i innych artykułów Często dochodziło do strajków i demonstracji, na sposób rosyjski tworzono też rady robotnicze w mia­stach i rady folwarczne we wsiach. Niepokoje spo­łeczne starali się wykorzystać komuniści, planujący w Polsce rewolucję
Rząd próbował opanować trudną sytuację, wprowadzając reglamentację podstawowych artykułów żywnościowych i opalu. Wydał wiele dekretów wprowadzających postępowe – jak na owe czasy-prawa, m.in. 46-godzinny tydzień pracy, inspekcję pracy, ubezpieczenia robot­ników na wypadek choroby, ochronę lokatorów.

Już na początku niepodległości zarysowały się duże różnice polityczne. Rządu Moraczewskiego nie popierały partie prawicowe, m.in. Narodowa Demokracja. Zarzucała mu zbytnią lewicowość i sprzyjanie Niemcom. Nie uznały go też państwa ententy, a za przedstawiciela interesów polskich uważały Komitet Narodowy Polski w Paryżu na czele z Romanem Dmowskim. Polska miała zatem dwie reprezentacje - krajową i paryską, a to osłabiało jej międzynarodową pozycję.

W tej sytuacji Piłsudski i Dmowski - mimo wyznawania odmiennych koncepcji politycz­nych - uznali, że konieczne jest porozumienie. Zbliżała się konferencja pokojowa w Paryżu i Polska musiała mieć jednolitą reprezentację. Dlatego też powołano nowy, kompromisowy rząd. Na jego czele stanął Ignacy Jan Paderewski. Nie był on doświadczonym politykiem, ale cieszył się olbrzymim autorytetem, zdobytym dzięki działalności niepodległościowej w czasie wojny. Ponadto utrzymywał bezpośrednie kontakty z prezydentem Wilsonem i innymi osobistościami. Miało to ułatwić Polakom osią­gnięcie wyznaczonych celów na konferencji pokojowej w Paryżu.

Czerwony kapturek -(wersja dla dresów)

Zapina ziomalka Kaptur przez osiedle na miejscówkę do starszej Jareckiej. Pokitrane ma po kieszeniach trochę pepera i jakiś szamunek. Wyczaił ją wilk wypas i ściemę jej z klatki odstawia:

Elo lalka! Gdzie zapodaje taka sztuka jak ty?
- Wybiłam się z chawiry i hetam się z tym towarem do mamy ojca.

Wilk skumał akcję w moment i między blokami skrót na miejscówkę do starej Jareckiej wylukał, a po drodze zdążył jeszcze bucha ściągnąć z writerami. Zamylił Jarecką, kabonę jej z szuflad powyjmował co by na produkty hiper-wentylacyjne starczyło. Skiknoł na wyro i ściemę odstawia. Moment, laska w czerwonej bluzie też ustawia się na miejscówce. Patrzy na babkę i nie czai wszystkiego:

- Babka, melanż jakiś był, że uszy i oczy trochę przyduże masz, czy to może ja za dużo na diho bansowałam?

wilk zajawkę już taką złapał, że w momęt ojomał kaptura z zielonych i na wyrze lipe dalej odstawia. Nagle niebiescy wbily się do chawiry Jareckiej i w moment dały wilkowi upomnienie  za odstawienie nielegalu. Wilk za to spalił smerfom wszystkie gumy w Poldolocie. Po czym uciekł tunningowanym Malanem.

CDN...

A teraz ściągać dresiki i spać drogie dzieci.

Piosenka

Baśka

Baśka miała fajny biust, Ania styl a, G a C
Zośka coś co lubię                     G
Ela całowała cudnie nawet tuż po swoim ślubie. G a C G
Z Kaśką można było konie kraść                          G a
chociaż wiem, że chciała przeżyć zemną swój    C G
pierwszy raz .               
Magda zło, Jolka mnie zagłaskałaby na śmierć,   G a C G
a Agnieszka zdradzała mnie.                                 G a C G

Ref;
       Piękne jak okręt,            C G
       pod pełnymi żaglami.    a   e 
       Jak konie w galopie       C G     
       jak  niebo nad nami.       a e

Karolina w Hollywood, z Aśką nigdy
nie było tak samo.
Ewelina zimna jak lód, więc na noc
umówiłem się z Alą


          Wszystko mógłbym Izie dać,
         tak jak Oli, ale one wcale nie chciały brać.
         Małgorzata jeden grzech,
         aż onieśmielała mnie,
         a Monika była OK.

JESIEŃ

To pora roku rozpoczynająca się w momencie równonocny jesiennej, trwająca do momentu przesilenia zimowego. Charakteryzuje się pięknem, swoistą paletą barw oraz niepowtarzalnym urokiem. Astronomia-zajmuje się ciałami niebieskimi, ich budową, składem, ruchem i miejscem w przestrzeni. Wyróżnia ona cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę, które rozpoczynają się i kończą w ściśle określonych dniach ( wiosna-21 marca, lato-23 czerwca, jesień-23 września, zima-21 grudnia).

Metrologia-bada zjawiska zachodzące w atmosferze ziemskiej. Ta nauka także wyróżnia cztery pory roku, lecz obejmują one inny okres czasu: marzec, kwiecień, maj-stanowią wiosnę; czerwiec, lipiec, sierpień-lato; wrzesień, październik, listopad-jesień; grudzień, styczeń, luty-zimę.

Natomiast fenologia, która zajmuje się określaniem przebiegu i czasu trwania pór roku wyróżnia osiem pór roku zachodzących w przyrodzie żywej: zaranie wiosny, wczesną wiosnę, pełnię wiosny, wczesne lato, wczesną jesień(złotą), jesień(szarugę), zimę.

Klasa III b opisała jesień w swoich wierszach. Oto niektóre z nich:

                   Szaruga jesienna-
                    nie zawsze szkodę nosi,
                    chyba, że znowu wiatr ją ponosi.

Gdy pada na dworze,
gdy nudzisz się bardzo,
warto wziąć kredki może,
i pomalować jesienny obraz.
A gdy deszczyk się skończy,
włóż kalosze na nogi,
i przeskocz kałuże mój drogi!
Ściągnij kalosze i wejdź w błoto,
fajna to przygoda, oto!
Brudne nogi mam jak czerń,
taki ze mnie brudny leń.
Marcin leniem nie jest wcale
jesienią bawi się doskonale.
Z parasolem, w pelerynie,
nawet w wielki deszcz nie zginie!

                    Złota, polska jesień,
                    jak ptaki fruwające,
                    biegnie od nas szybko,
                    bierze z sobą słońce.
                    Chociaż spadł już pierwszy śnieg
                    to warto jeszcze pomarzyć o jesieni.

                    Joanna Wądrzyk

Horoskop

Baran 21.3 - 20.4
Jeśli jesteś bez pary i doskwiera Ci samotność, nie odkładaj planowanej podróży. A jeśli nigdzie nie jedziesz, skorzystaj z zaproszenia od znajomych. Może coś się zmieni...

Byk 21.4 - 20.5
Ten miesiąc będzie dla Ciebie bardzo ciężki. W szkole dużo sprawdzianów i kartkówek. W domu wielkie sprzątanie i nudny wyjazd na urodziny do cioci.

Bliźnięta 21.5 - 21.6
Niektórym Bliźniętom w tym miesiącu pisana jest interesująca podróż, której efekty okażą się korzystne. W domu spokój, rodzice będą Cię chwalić, a rodzeństwo będzie miłe.

Lew 23.7 - 23.8
Jesteś okropny... Wykorzystałeś biednego skorpiona i się cieszysz. Nie masz pojęcia jak on cierpi... Nie bądź taki i postaraj się to naprawić!

Panna 24.8 - 23.9
Ten miesiąc będzie dla Ciebie szczęśliwy. W szkole będzie dużo się działo... Wszystkie wezwania i jedynki nagle znikną. W domu wszystko OK. tylko uważaj na młodszego brata...

Waga 24.9 - 23.10
Zaczyna się dla Ciebie ważny okres. Sprawy ludzkie postawisz na pierwszym miejscu, a Twój dom stanie się przystanią dla przyjaciół. Dzięki wizycie znajomego możesz sobie uświadomić, że to on jest tą jedyną wymarzoną osobą.

Rak 22.6 - 22.7
Raki w tym miesiącu będą miały sporo problemów. W szkole posypie się parę uwag, a w domu powstanie wielka kłótnia z rodzicami.

Ryby 19.2 - 20.3
Rybko kochana zacznij dbać o zdrowie. Chyba nie chcesz leżeć w łóżku? Codziennie pij gorącą herbatę z cytryną i połykaj witaminki, a będzie zdrowa.

Wodnik 20.1 - 18.2
Gwiazdy Ci sprzyjają. Wszystko za co się weźmiesz, pójdzie Ci z łatwością. Sprawdzian z matmy napiszesz na piątkę, a dyktando z polaka na szóstkę.

Koziorożec 22.12 - 19.1
W tym tygodniu nie będzie zbyt dobrze, ale w następnym będzie OK.! W domu luzy, siostra okaże się dobrą przyjaciółką, a brat jak nigdy zaprosi Cię do kina.

Skorpion 23.10 - 21.11
Gwiazdy ześlą Skorpionowi fantastyczną formęi sprawią, że życie wyda im się piękniejsze. Pozwól sobie na odrobinę luzu: jedz to, co lubisz, rób to, co chcesz, spędzaj czas w towarzystwie, które Ci odpowiada.

Strzelec 22.11 – 22.12
W najbliższych dniach przypomni Ci się miłość z wakacji, nie będziesz z tego zbyt zadowolony. W szkole czeka Cię konkurs z przyrody, jeśli się do niego dobrze przygotujesz to masz szanse zająć pierwsze miejsce.

         Przygotowała: Anna Kryta

KĄCIK NAUKOWY

    1. Dziadek ogradza siatką prostokątną działkę. Słupki stawia co pięć metrów. Ustawił osiemnaście słupków. Ile metrów siatki kupił? Jakie wymiary ma działka?(w tym zadaniu jest więcej niż jedno rozwiązanie)
    2. Rzęsa zarasta staw w ciągu trzydziestu dni. W ciągu ilu dni rzęsa pokryje połowę stawu, jeżeli w ciągu każdego dnia podwaja pokrywaną przez siebie powierzchnię?
    3. Ośmio - litrowe wiadro napełnione jest mlekiem. Jak oddzielić cztery litry mleka dysponując dodatkowo dwoma pustymi wiadrami o pojemności pięć i trzy litry? /mleka nie można wylewać i nic się nie może zmarnować/
    4. Turysta przejechał 702km w ciągu trzech dni. Pierwszego dnia przejechał dwa razy więcej kilometrów niż drugiego dnia, a trzeciego o 10% mniej niż drugiego. Ile kilometrów przejechał trzeciego dnia?
    5. W szkole uczy się trzystu uczniów. Po pierwszym roku liczba uczniów wzrosła o 20%, a po drugim o 15%. Ilu uczniów uczy się w tej szkole?

„INIEMAMOCNI”

Pan Parr kiedyś znany powszechnie jako Iniemamocny, oraz jego żona Helen, prowadzą życie emerytowanej pary superbohaterów.
Zostali zmuszeni do zaniechania swej działalności piętnaście lat wcześniej i dziś spokojnie mieszkają na przedmieściu. Ich dzieci nie wiedzą wszystkiego o dawnych zajęciach rodziców.
Niespodziewanie jednak przed Iniemamocnym pojawia się szansa, by wrócić do branży i przeprowadzić bardzo niebezpieczną, tajną akcję na dalekiej wyspie.
Parr skorzysta z niej z ochotą, ale długa przerwa w aktywności sprawi, że nie będzie to łatwe. Przy okazji wciągnie w wir zdarzeń całą rodzinę.

Premiera kinowa :19.11.2004

Reżyser: Brad Brid
Obsada polska: Piotr Gąsowski
              Hanna Śleszyńska i ich syn

Więcej na stronie internetowej: http://film.onet.pl/
                                                                        Przygotował: Paweł G.

Dzieci Robin Hooda!

Znacie Robin Hooda? To gościu, który przed przeszło siedmiuset laty bronił biedaków przedniesprawiedliwym szeryfem Nottingham. Robin był naprawdę niezły w posługiwaniu sięłukiem. Potrafił trafiać nawet w strzałę przeciwnika! Jego łuk nie był zbyt skomplikowaną maszyną. Kawał kija, sznurek wiążący jego dwa końce i jakieś twarde gałązki. Teraz Robin Hooda, już nie ma , a jego następcy posługują się zupełnie innym, kosmicznym sprzętem.

Sportowcy występujący na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, strzelali z prawdziwie marsjańskich „łuczków”. Włókna węglowe, technologie godne XXI wieku, celowniki i Bóg wie co jeszcze. Robin Hood nie poznałby swoich dzieci. Szczególnie, że w Atenach trzy z czterech złotych medali (kobiety indywidualnie oraz dwa drużynowe) zdobyli łucznicy i łuczniczki z Korei Południowej. Tylko wśród mężczyzn najlepszy był Włoch Marco Galiazzo. Tak to wszystko się pozmieniało!!!                 Przygotowała: Dominika Kolber

Andrzejki

Rysunki, które sobie bazgrzesz na kartce podczas lekcji lub kiedy się nudzisz mają swoją wymowę! Jaką? Odkryj to, wynajdując wśród rysunków te, które kreślisz najczęściej.
Drzewka - marzysz o dorosłości, by móc wreszcie realizować swoje pragnienia.
Usta - myślisz o miłości i zdobędziesz ją, jeśli będziesz szczery wobec siebie i innych.
Serce - jesteś romantykiem (romantyczką) i miłość stawiasz na pierwszym miejscu. Jeśli spotkasz inną osobę o płci przeciwnej, podobną do Ciebie, przeżyjesz piękne uczucie.
Księżyc - choć rozumiesz uczucia ludzi i umiesz w mig połapać się w każdej sytuacji- jesteś nieco kapryśny.
Kwiatek - wszystko idzie Ci dobrze, jeśli tylko nie izolujesz się od innych.
Gwiazdka - umiesz bez zazdrości oceniać osiągnięcia innych. Twoje też są na ogół przez nich doceniane.
Domek - chciałbyś trwałego związku, ale by go znaleźć, musisz z siebie więcej dawać.
Liść - aby osiągnąć niezależność, której pragniesz musisz okazywać rzeczywistą samodzielność myślenia.

Andrzejki - staropolskie święto, w Kościele kończące okres zwykły, a rozpoczynające Adwent. Główną cechą andrzejków są wróżby, które wykonuje się w tym dniu. Do dziś przetrwało wiele z nich, np. lanie wosku. Polega ona na laniu wosku przez dziurę w kluczu do miseczki z wodą. Cień kształtu, który został uformowany odzwierciedla nam najbliższą przyszłość.
Już niedługo andrzejki, więc sami spróbujcie powróżyć sobie z przyjaciółmi lub rodzeństwem w wieczór 29 listopada. Może niektóre wróżby się sprawdzą..., kto wie?

The Sims 2

Sukces serii 'The Sims' początkowo zaskoczył samych twórców gry. EA szacowała bowiem, że gra zostanie sprzedana w 158 tys. egzemplarzy. Tymczasem okazało się na całym świecie kupiono ponad 8 mln egzemplarzy podstawowej wersji. Jednak wraz ze wszystkimi dodatkami i specjalnymi reedycjami gry, liczba sprzedanych egzemplarzy gry przekroczyła 25 mln sztuk, co jest absolutnym rekordem w historii gier przeznaczonych na PC. Licząc na powtórzenie sukcesu pierwszej gry z serii, około trzech lat temu rozpoczęto prace nad jej drugą odsłoną. Gra jest już gotowa i trafia do rąk graczy.

Podstawowe informacje


Środowisko gry jest w pełni trójwymiarowe, a zastosowany w niej silnik graficzny potrafi generować realistyczne oświetlenie oraz znakomicie odwzorowywać mimikę twarzy i fizykę ruchu.
Oszczędny i przejrzysty interfejs pozwala na intuicyjną obsługę gry, dzięki czemu nawet osoby, które z Simsami nie miały wcześniej do czynienia, będą mogły szybko opanować zasady sterowania postaciami.
Tak jak w 'The Sims', w drugiej odsłonie gry, można sterować maksymalnie ośmioma postaciami jednocześnie. Problem Sima zatrudnionego na etacie, rozwiązany został także w podobny sposób - rano nasi bohaterowie żegnają się z rodziną i znikają ze sceny na wiele 'simogodzin', podczas których wykonują różnorakie prace zarobkowe. Na szczęście w grze funkcjonują ciekawe gadżety, dzięki którym nasz sim może porzucić żmudną pracę zarobkową! Ale o tym później.

Sposób i podstawowe zasady rozgrywki w 'The Sims 2' nawiązują do tych, znanych z pierwszej odsłony gry. Podstawowym zadaniem gracza będzie, bowiem stworzenie sima i sterowanie jego zachowaniami w trakcie rozgrywki. W przeciwieństwie jednak do pierwowzoru w 'The Sims 2', kierujemy naszą postacią od chwili narodzin, aż do jej śmierci.

NOWOŚCI

W 'The Sims 2' każda z kierowanych przez nas postaci będzie podlegać zgubnym efektom upływu czasu - i to nie tylko w sensie czysto fizycznym. Życie 'sima' będzie bowiem składać się z sześciu odmiennych etapów które nazwano kolejno: kołyska, raczkowanie, dzieciństwo, dojrzewanie, młodość, dojrzałość i starość. Ewoluujący sim będzie przechodził kolejne etapy życia i stosownie do nich będzie zmieniał się model jego zachowania. Co ważniejsze, wszystkie wyodrębnione w życiu naszej postaci okresy będą obfitować w wiele specjalnych okazji (np. pierwszy krok, pierwszy dzień w szkole, , ślub czy narodziny potomstwa).

Skład redakcji:Katarzyna Polak, Katarzyna, Kapera, Joanna Wądrzyk, Aleksandra Daleka, Szymon Marczyński, TomaszRusinek , Iza Polak, Martyna Krzyścin, Patrycja Foryś, Zosia Miarka ,Patryk Naglik,Piotr Wojewodzic, Adrian Gwoździewicz, Dominika Kolber, Anna Kryta, Kornelia Rohulko, Aneta Pióro.

Redaktor naczelny : Paweł Góralczyk, Tomasz Żyrkowski

Opiekun redakcji : mgr inż. Jadwiga Cibor

Ostatnia modyfikacja strony: 23-03-2014


kontakt z administratorem