Oddział zerowy
   Przedszkole
   Historia
   Patron szkoły
   Pracownicy szkoły
   Wychowawcy klas
   Konsultacje
   Samorząd uczniowski
   Konkursy
   Programy
   Adopcja Serca
   Koło Teatralne
   AndInO
   Gazetka szkolna
   Pedagog
   Biblioteka
   Świetlica szkolna
   Pielęgniarka
   System oceniania
   Archiwum
   Kontakt
Linki dla rodzicówLinki dla uczniówLinki dla nauczycieli

WIELKA AKCJA W MAŁEJ SZKOLE - CZĘŚĆ Trzecia


W rankingu najczęściej popełnianych błędów językowych, który zawarty jest na stronie http://ciekawnik.pl/content/view/393/ czytamy:

Masło maślane! Nie należy mówić:

  1. tylko i wyłącznie - używane jest często nieświadomie, w oficjalnej polszczyźnie należy użyć albo pierwszego zwrotu, albo drugiego. Oba oznaczają bowiem to samo. A więc używajmy wyłącznie słowa tylko lub tylko słowa wyłącznie;
  2. okres czasu - pamiętajmy, że okres to miara czasu, a zatem powiązanie okresu z czasem jest masłem maślanym. Zdecydowanie bardziej bezpieczne w kontekście poprawności językowej jest użycie wyrażenia w tym czasie lub w tym okresie;
  3. w dniu dzisiejszym - uważa się, że wyrażenie to upowszechniło się dzięki politykom, którzy chcieli, aby ich wypowiedź brzmiała bardziej oficjalnie i dostojnie. Znacznie lepiej powiedzieć jednak: dziś podejmiemy decyzję w sprawie... Ta sama zasada dotyczy pleonazmu w miesiącu styczniu, marcu itd. Zamiast tego powiemy: w styczniu, marcu itd.
  4. w każdym bądź razie - niniejsze wyrażenie jest uznawane za niepoprawne i należy się go wystrzegać. Jest to skrzyżowanie wyrażeń w każdym razie z bądź co bądź. W języku oficjalnym najlepiej jest używać w każdym razie.
  5. inne, równie często spotykane, błędy pleonastyczne to:fakt autentyczny, potencjalne możliwości, kontynuować dalej oraz cofać (się) do tyłu.




                                                                Opracowała mgr Anna Hernas


                                Powrót

Ostatnia modyfikacja strony: 23-03-2014


kontakt z administratorem