|
WIELKA AKCJA W MAŁEJ SZKOLE - CZĘŚĆ Trzecia
W rankingu najczęściej popełnianych błędów językowych, który zawarty jest na stronie http://ciekawnik.pl/content/view/393/ czytamy:
Masło maślane! Nie należy mówić:
- tylko i wyłącznie - używane jest często nieświadomie, w oficjalnej polszczyźnie należy użyć albo pierwszego zwrotu, albo drugiego. Oba oznaczają bowiem to samo. A więc używajmy wyłącznie słowa tylko lub tylko słowa wyłącznie;
- okres czasu - pamiętajmy, że okres to miara czasu, a zatem powiązanie okresu z czasem jest masłem maślanym. Zdecydowanie bardziej bezpieczne w kontekście poprawności językowej jest użycie wyrażenia w tym czasie lub w tym okresie;
- w dniu dzisiejszym - uważa się, że wyrażenie to upowszechniło się dzięki politykom, którzy chcieli, aby ich wypowiedź brzmiała bardziej oficjalnie i dostojnie. Znacznie lepiej powiedzieć jednak: dziś podejmiemy decyzję w sprawie... Ta sama zasada dotyczy pleonazmu w miesiącu styczniu, marcu itd. Zamiast tego powiemy: w styczniu, marcu itd.
- w każdym bądź razie - niniejsze wyrażenie jest uznawane za niepoprawne i należy się go wystrzegać. Jest to skrzyżowanie wyrażeń w każdym razie z bądź co bądź. W języku oficjalnym najlepiej jest używać w każdym razie.
- inne, równie często spotykane, błędy pleonastyczne to:fakt autentyczny, potencjalne możliwości, kontynuować dalej oraz cofać (się) do tyłu.
                 
                                             
Opracowała mgr Anna Hernas
                               
| |